Issue: Awards Issue '97

...................................................

A W A R D S

I S S U E

...................................................

This is the second annual awards issue of Ag Online. It's a chance

to recognize College of Agriculture faculty, staff and students

who have received awards and honors during the past year by. The

list is alphabetical by department.

Thanks to all who shared information on awards, especially the

departments' communications advisers: Barbara Kalsem, ag &

biosystems engineering; Linda Drennan, ag education & studies;

Martha Isaacson, agronomy; Lyn VanDePol, animal ecology; Renee

Knosby, animal science; Marit Nilsen Hamilton, biochemistry &

biophysics; John Schlenker, economics; Donald Lewis, entomology;

Judy Strand, food science & human nutrition; Ann Holtz, forestry;

Kim Gaul, horticulture; Anita Nimtz, microbiology, immunology

& preventive medicine; Mary Jo Vivian, plant pathology; Ramona

Wierson, sociology; Mary Johnson, zoology/genetics; and Marty

Behrens, ag administration.

AGRICULTURAL AND BIOSYSTEMS ENGINEERING

Ag Systems Technology Club

- 1st place, Club Report Competition, Mid-Central

Region, American Society of Agricultural Engineers

- 2nd place, 1996 Equipment Manufacturers

Institute Competition

American Society of Agricultural Engineers

Student Branch

- 1st place, Outstanding Student Branch Competition,

Mid-Central Region

- 1st place, 1996 Equipment Manufacturers

Institute Competition

James Baker

- Hancor Soil and Water Engineering Award, American

Society of Agricultural Engineers

Bill Batchelor

- 1996 Newcomer Engineer of the Year, Iowa

Section, American Society of Agricultural Engineers

Aaron Brecht, Jeff Heldorfer and Michael Ryken

- 1996 Student Honors Awards, American Society

of Agricultural Engineers

Andrew Hageman

- 1st place, Undergraduate Student Paper Competition, Mid-Central

Region, American Society of Agricultural Engineers

Ramesh Kanwar

- Honorary professorship, Beijing Agricultural University

Ibni Rukunudin

- Research Excellence Award for Graduate Students,

ISU

Victor Ros, Richard Smith, Stephen Marley

and Don Erbach

- 1996 Superior Paper Award, American Society

of Agricultural Engineers

Chuck Schwab

- 1996 Young Engineer of the Year, Iowa Section,

American Society of Agricultural Engineers

- 1996 Blue Ribbon Award for publication on

road safety for farm vehicles, American Society of Agricultural

Engineers

James Shahan

- 1997 College of Engineering Outstanding

Professor Award

Junqing Shao

- Outstanding Graduate Student, Mid-Central

Region, American Society of Agricultural Engineers

- Rev. P.T. Taiganides Award for Outstanding Ph.D. Graduate Student,

departmental award

David Van Utrecht

- 1996 K.K. Barnes Student Paper Award, American

Society of Agricultural Engineers

Hongwei Xin

- Honorary professorship, Beijing Agricultural University

AGRICULTURAL ECONOMICS

Grant Belden

- Iowa FFA president, 1996-97

Raymond Beneke

- Fellow, American Agricultural Economics Association

Heidi Conner

- William G. Murray Award for outstanding ag business senior

Ben Dohrmann

- Co-chair, VEISHEA 1998

Carol Elliott

- Superior Service Award, ISU Alumni Association

Dan Faidley

- Greek Man of the Year, ISU

- Co-chair, VEISHEA 1997

Roger Ginder

- ISU Extension Meritorious Service Award

Neil Harl

- Charles A. Black Award, Council for Agricultural Science and

Technology

Mark Imerman

- 1997 Regents Excellence Award, Professional & Scientific

Staff

Jay McLaren

- President, Inter-Residence Hall Association, 1997-98

Dennis Starleaf

- 1997 Regents Faculty Excellence Award

Kenneth Stone

- Distinguished Extension Program Award, American Agricultural

Economics Association

Robert Wisner

- University Professor, 1997

AGRICULTURAL EDUCATION AND STUDIES

Lisa Ahrens (agronomy/ag business)

- Named to Iowa Board of Regents

- Iowa FFA president, 1997-98

Randy Andreasen

- President-elect, Graduate Student Group, Association of International

Agricultural & Extension Education

Richard Carter

- Vice president, Central Region, American Association for Agricultural

Education

- Chair, NCA-24 Agricultural Education Committee

- Member, ESCOP T5 Social Sciences Committee

Joe Dale and David Acker

- Outstanding Research Paper, Association of International Agricultural

& Extension Education

James Dyer

- Outstanding Paper Presentation, American Vocational Education

Research Association

- Runner-up, Outstanding Paper Presentation, National Agricultural

Education Research Association

Alan Kahler

- VIP Award, National FFA Organization

Robert Martin

- President, Iowa Chapter, Gamma Sigma Delta

Greg Miller

- Outstanding Young Member, Central Region, American Association

for Agricultural Education

Greg Miller and Mark Honeyman (animal science)

- Outstanding Research Paper, Central Region, American Association

for Agricultural Education

Wade Miller

- Mission Teaching Award, Gamma Sigma Delta

National Agri-Marketing Association-ISU Chapter

- 3rd place, National Chapter Award Contest, National Agri-Marketing

Association

Gaylan Scofield

- 1997 College of Agriculture Professional & Scientific Award

for Achievement and Service

Julie Tritz and Robert Martin

- Outstanding Graduate Student Paper Presentation, Association

of International Agricultural & Extension Education

David Williams

- Distinguished Alumnus, College of Agricultural Sciences and

Natural Resources, Oklahoma State University

Rob Wiese

- President, ISU Government of the Student Body, 1997-98

Kathryn Whitaker

- Co-chair, VEISHEA 1998

AGRONOMY

Lisa Ahrens (agronomy/ag business)

- Named to Iowa Board of Regents

- Iowa FFA president, 1997-98

Stephen Barnhart

- ISU Extension Meritorious Service Award

Jason Beebout

- 1997 ISU Outstanding Senior in Agronomy, American Society of

Agronomy

Garren Benson

- 1996 Iowa Master Farmer Exceptional Service Award, Wallace's

Farmer Magazine

Alfred Blackmer

- Fellow, Soil Science Society of America

Douglas Buhler

- Outstanding Young Weed Scientist Award, Weed Science Society

Ronald Cantrell

- President-elect, Crop Science Society of America, 1996-97

Crops Team

- 4th place, Kansas City National Crops Contest

- 5th place, Chicago National Crops Contest

Carissa Cunningham

- Treasurer, Student Section - American Society of Agronomy

Donald Duvick

- Award of Merit, College of Agricultural, Consumer and Environmental

Sciences Alumni Association, University of Illinois

Walt Fehr

- Henry A. Wallace Award, ISU Alumni Association

- 1996 Iowa Farm Leader of the Year, Progressive Farmer Magazine

Darlene Fleig

- 1997 College of Agriculture Merit Award for Achievement and

Service

J. Ronald George

- 1997 Louis Thompson Award for Scholarly Achievement in Teaching,

College of Agriculture

- 1997 ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Teaching

Robert Hartzler

- 1997 Raymond and Mary Baker Agronomic Excellence Award, College

of Agriculture

Wendy Hegtvedt

- 3rd place, National Speech Contest, Student Section - American

Society of Agronomy

Douglas Karlen

- Agronomic Achievement Award, Soil Science Society of America

Stacey Kundy

- Chair, Speech Contest, Student Section - American Society of

Agronomy

Kenneth Larson

- Distinguished Service to Agriculture Award, Gamma Sigma Delta

Tom Loynachan

- Faculty Citation, ISU Alumni Association

- Agronomic Resident Education Award, American Society of Agronomy

James Lux

- Superior Service Award, ISU Alumni Association

Sara Kanne

- 3rd place, National Slide Presentation Contest, Student Section

- American Society of Agronomy

Dennis Keeney

- 1997 Sustainable Agriculture Achievement Award, Practical Farmers

of Iowa

- President-elect, University Council on Water Resources Board,

National Institutes for Water Resources

- Science adviser, "Journey to Planet Earth," PBS series

on sustainable agriculture

Kenneth Moore

- Fellow, Crop Science Society of America

Russell Mullen

- Vice president, Iowa Chapter, Gamma Sigma Delta

Peter Peterson

- Distinguished Fellow, Iowa Academy of Science

Soil Judging Team

- 1st place, American Society of Agronomy Region 5 Soil Judging

Contest

- 2nd place, American Society of Agronomy National Soil Judging

Contest

Ron Skrdla

- 1997 Regents Excellence Award, Professional & Scientific

Staff

Matt Smalley

- 1st place, National Slide Presentation Contest, Student Section

- American Society of Agronomy

M.A. Tabatabai

- Distinguished Fellow, Iowa Academy of Science

Louis Thompson

- Alumni Recognition Medal, ISU Alumni Association

Regis Voss

- Mission Extension Award, Gamma Sigma Delta

- ISU Extension Distinguished Service Award

Weed Science Team

- 3rd place, Graduate Student Division, 1996 North Central Collegiate

Weed Science Contest

Keith Whigham

- 1996 College of Agriculture Excellence in International Agriculture

Award

- Centennial Medallion, Iowa State Chapter, Phi Kappa Phi

ANIMAL ECOLOGY

Gary Atchison

- 1997 College of Agriculture Outstanding Teacher Award

Bruce Menzel

- President-elect, National Association of University Fisheries

and Wildlife Programs

Ronald Sarno

- Honorable mention, Karas Award for Outstanding Dissertation

in Behavioral Sciences

Robert Summerfelt

- Sport Fish Restoration Award, American Fisheries Society

ANIMAL SCIENCE

Donald Beitz (animal science/biochemistry & biophysics)

- 1997 College of Agriculture Outstanding Adviser Award

Block & Bridle Club

- Distinguished Service Award, ISU Student Activities Center

Lauren Christian

- 1997 Margaret Ellen White Graduate Faculty Award, ISU

- Pork Industry Hall of Fame, National Pork Producers Council

Dairy Judging Team

- 1st and 4th places, Intercollegiate Dairy Cattle Judging Contest

C.M.B. Dematawewa

- 1996 Graduate Research Excellence Award

Richard Ewan

- American Feed Ingredient Association Non-ruminant Nutrition

Award, American Society of Animal Science

Marjorie Faust

- President, Midwest Section, American Dairy Science Association/American

Society of Animal Science, 1996-97

Albert Freeman

- Fellow, American Association for the Advancement of Science

Palmer Holden

- Feeder Pig Hall of Fame, Iowa Pork Producers Association

Greg Miller (ag ed & studies) and Mark Honeyman

- Outstanding Research Paper, Central Region, American Association

for Agricultural Education

Marshall Jurgens

- Outstanding Club Adviser, ISU Student Activities Center

Melvin Kuhn

- 1996 HOLCO Graduate Research Excellence Award in Animal Science

William Larson

- Iowa Governor's Volunteer Service Award

Livestock Judging Team

- 1st place, American Royal Contest

- 1st and 2nd places, Sioux Empire Farm Show

- 1st and 2nd places, Iowa Beef Expo

- 1st and 5th places, Mid-Continent Livestock Expo

- 2nd place, National Barrow Show

- 3rd place, Houston Livestock Show and Rodeo

- 7th place, North American International Livestock Expo

- 10th place, livestock contest, and 12th place, carload contest,

National Western Stock Show

Meat Animal Evaluation Team

- 1st place, United National Collegiate Meat Animal Evaluation

Contest

Meat Judging Team

- 1st and 2nd place, Southeastern Intercollegiate Meat Judging

Contest

- 1st place, American Royal Intercollegiate Meat Judging Contest

Richard Robson (animal science/biochemistry & biophysics)

- Mission Research Award, Gamma Sigma Delta

Robert Rust

- 1997 Distinguished Service Award, National Pork Producers Council

Joe Sebranek (animal science/food science & human nutrition)

- University Professor, 1997

- Honorary member, Block & Bridle Club

Jerry Sell

- Merck Award for Achievement in Poultry Science, Poultry Science

Association

Andrea Steffens

- Distinguished Junior Member, National Holstein Association

Marvin Stromer

- Meat Research Award, American Society of Animal Science

Tim Stahly

- President, Midwest Section, American Society of Animal Science,

1996-97

Howard Tyler

- Outstanding Young Teacher Award, Midwest Section, American Society

of Animal Science

Matt Wilson

- 1997 Best Graduate Student Oral Presentation, Biochemistry and

Biophysics Mini-symposium

BIOCHEMISTRY & BIOPHYSICS

Donald Beitz (animal science/biochemistry & biophysics)

- 1997 College of Agriculture Outstanding Adviser Award

Herbert Fromm

- 1997 ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research

Richard Robson (animal science/biochemistry & biophysics)

- Mission Research Award, Gamma Sigma Delta

ENTOMOLOGY

Kris Giles

- Excellence in Teaching award, ISU

Joyce Hornstein

- Chair, Auditing Committee, Gamma Sigma Delta

Dan Mauer

- Excellence in Teaching Award, ISU

Larry Pedigo

- 1996 John V. Osmun Alumni Professional Achievement Award in

Entomology, Purdue University

Marlin Rice

- Appointed to editorial board, ESA Handbook of Insect Pests

- Chair, Outstanding Young Extension Entomologist Award Committee,

Entomological Society of America

Richard Wilson

- Appointed to editorial board, Arthropod Management Tests

CONTINUED

Share