Issue: Awards 2

Meats Judging Team

- 4th place, ISU Regional Meats Judging Contest

- 6th place, Southeastern Meats Judging Contest

- 8th place, International Meats Judging Contest

- 9th place, American Royal

- 9th place, Excel High Plains Meats Judging Contest

 

Carl Neifert

- ISU Extension Meritorious Service Award, 1997

 

Steven Nissen

- Runner-up, Technology Award, Iowa/Nebraska Entrepreneur of the Year Awards

- 1997 Tibbets Award, U.S. Small Business Administration (awarded to Metabolic Technologies, Inc.)

 

Ron Orth

- State 4-H Alumni Recognition Award, Iowa Youth and 4-H Conference

 

Randall Petersohn

- 1998 College of Agriculture Professional & Scientific Award for Achievement and Service

 

Richard Robson (animal science and biochemistry & biophysics)

- Animal Growth and Development Award, American Society of Animal Science

- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research, 1998

 

Max Rothschild

- Fellow, American Association for the Advancement of Science

- USDA Team Honor Award

 

Gene Rouse

- Continuing Service Award, Beef Improvement Federation

 

Denise Schwab

- 1997 Certificate of Mid-Career Service, Alpha Mu Chapter — Epsilon Sigma Phi

- ISU Extension Achievement Award, 1997

 

Jerry Sell

- 1998 Mission Award for Research, Iowa Chapter - Gamma Sigma Delta

 

Daryl Strohbehn

- ISU Extension Achievement Award, 1997

 

Curt Youngs

- Outstanding Young Teacher Award, Midwest Section — American Society of Animal Science

 

.......................................................................

BIOCHEMISTRY & BIOPHYSICS

.......................................................................

 

Desiree Gunning

- Superior Service Award, ISU Alumni Foundation

 

Richard Robson (animal science and biochemistry & biophysics)

- Animal Growth and Development Award, American Society of Animal Science

- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research, 1998

 

Marcie Vaughn (senior)

- 1998 Wallace E. Barron All-University Senior Award, ISU

 

Lan Zhou (graduate student)

- Graduate College Research Excellence Award

 

.......................................................................

ENTOMOLOGY

.......................................................................

 

Bradley Binder

- Certificate for Contributions, ISU Honors Program

 

Entomology Club

- Best Overall Open House, Veishea 1998

 

Rick Hellmich

- Secretary, NC-205 Regional Research Committee

 

Kenneth Holscher

- Honorary Professor, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Uzbekistan

 

Joyce Hornstein

- Member, Pesticide and Fertilizer Advisory Committee, Iowa Department of Agriculture and Land Stewardship

 

Clint Pilcher (graduate student)

- 1998 J.H. Comstock Graduate Student Award, North Central Branch — Entomological Society of America

 

Marlin Rice

- Member-at-Large, Executive Committee, North Central Branch — Entomological Society of America

 

Marlin Rice and Clint Pilcher

- 1998 Entomology Education Project Award - Newsletters, Board Certified Entomologists of Mid-America

 

Marlin Rice and William Showers

- 1998 Entomology Education Project Award — Extension Publication, Board Certified Entomologists of Mid-America

 

Karla Walker (graduate student)

- 2nd place, Master’s Section of Student Competition, North Central Branch — Entomological Society of America

 

.......................................................................

FOOD SCIENCE AND HUMAN NUTRITION

.......................................................................

 

Bonita Glatz

- University Professor, 1998

- Inducted into Phi Kappa Phi

 

Earl Hammond

- 1998 College of Agriculture Team Award (with Walt Fehr, agronomy)

- Archer Daniel Midland/Protein and Co-Products Division Award, American Oil Chemists Society (team award)

 

Suzanne Hendrich

- Nominee, 1997 Food and Agricultural Sciences Excellence in College and University Teaching Awards Program

 

Jay-lin Jane

- Chair, Carbohydrate Division, American Association of Cereal Chemists

- Chair, Alsberg/Schoch Award Committee, American Association of Cereal Chemists

- Program Co-chair, Food Focus Conference, Northwestern Section — American Association of Cereal Chemists

- Who’s Who in Science and Engineering, 4th edition, 1997

- Who’s Who of American Women, 20th edition, 1997

- Who’s Who in the World, 15th edition, 1997

 

Douglas Lewis

- 1998 Helen LeBaron Hilton Teaching Award, College of Family and Consumer Sciences

 

Barbara Malchow

- 1998 College of Agriculture Merit Award for Achievement and Service

 

Diane McComber

- 1997 College of Family and Consumer Sciences University Honors and Mentoring Advising Award

 

Robert Serfass

- 1998 College of Family and Consumer Sciences Faculty Research Excellence Award

 

Food Product Development Team (1997)

- 2nd place, Institute of Food Technologists’ Student Product Development Competition

 

Food Product Development Team (1998)

- Finalist, Institute of Food Technologists’ Student Product Development Competition, June 1998

 

Pamela White

- Outstanding Paper Presentation, American Oil Chemists Society, 1997

- Who’s Who in Science and Engineering, 4th edition, 1997

 

Wendy White

- 1998 College of Family and Consumer Sciences Outstanding Adviser Award

 

Lester Wilson

- Member, USDA-NRI Panel Grant Review Committee

- Recognition for outstanding contributions to research and student placement, Tone Brothers, Inc.

 

.......................................................................

FORESTRY

.......................................................................

 

Joe Colletti

- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Teaching, 1998

 

Steven Jungst

- Secretary-Treasurer, Iowa Chapter - Gamma Sigma Delta

 

Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)

- 1998 Distinguished Service to Agriculture Award, Iowa Chapter - Gamma Sigma Delta

 

Senior forestry students

- 1st place, Upper Midwest Capstone Report Competition, Mead Paper, Kretz Lumber Co. and Biewer Sawmill, Inc.

 

Paul Wray and Dean Prestemon

- Ada Hayden Conservation Education Award, Iowa Association of Naturalists and Iowa Conservation Education Council, 1997

- Certificate of Environmental Achievement, Renew America

 

.......................................................................

HORTICULTURE

.......................................................................

 

Nick Christians

- 1997 Distinguished Service Award, Iowa Golf Course Superintendents

 

Mike Gaul

- Iowa State Board of Regents Award for Staff Excellence

 

Gail Nonnecke

- Louis Thompson Distinguished Undergraduate Teaching Award, 1998

 

Gary Peterson

- Iowa State Horticulture Society Honor Award, 1997

- ISU Extension R.K. Bliss Citation, 1997

 

.......................................................................

MICROBIOLOGY, IMMUNOLOGY AND PREVENTIVE MEDICINE

.......................................................................

 

Joan Cunnick

- Anna Lydia Pate Mentoring Award, Women in Science and Engineering, 1997

 

.......................................................................

PLANT PATHOLOGY

.......................................................................

 

Jie Guan (graduate student)

- Outstanding Student Presentation, North Central Division - American Phytopathological Society, 1997

 

Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)

- 1998 Distinguished Service to Agriculture Award, Iowa Chapter - Gamma Sigma Delta

 

Gary Munkvold

- ISU Extension New Professional Award, 1997

 

.......................................................................

SOCIOLOGY

.......................................................................

 

Kevin Ackley (graduate student)

- Annual Student Paper Competition Award, American Association of Suicidology

 

Jensine Anahita (graduate student)

- Carrie Chapman Catt Gender Equity Award, Margaret Sloss Women’s Center

- Strong-minded Women Award, Carrie Chapman Catt Center for Women in Politics

 

Abdallah Badahdah (graduate student)

- ISU Research Excellence Award, 1997

 

Sandra Charvat Burke, Jan Flora, Delfino Vargas, Norm Riggs

- Friends of Iowa Civil Rights, Inc., Award

- ISU Extension Cultural Diversity Achievement Award

 

Rand Conger

- Member, National Advisory Council on Drug Abuse

 

Cornelia Flora

- President, Henry A. Wallace Institute for Alternative Agriculture

- Chair, Consortium of Sustainable Agriculture Research and Education

- Member, Board on Agriculture, National Research Council, National Academy of Sciences

- Member, Board of Directors, Northwest Area Foundation

 

Paul Lasley

- Merit Award, Louisiana Chapter - American Society of Landscape Architects (team award)

 

Lisa Matthews (graduate student)

- ISU Research Excellence Award, 1997

 

Lisa Matthews, Rand Conger and K.A.S. Wickrama

- Reuben Hill Award (Best Published Article of the Year), National Council on Family Relations

 

Charles Mulford

- J.H. Ellis Teaching Award for Excellence in Undergraduate Introductory Teaching, 1998

 

Gregory Peter (graduate student)

- ISU Teaching Excellence Award, 1997

 

.......................................................................

STATISTICS

.......................................................................

 

Wayne Fuller

- Distinguished Achievement Citation, ISU Alumni Association, 1998

 

Paul Hinz

- University Professor, 1998

 

Hal Stern

- Editor, Chance Magazine, American Statistical Association

 

.......................................................................

ZOOLOGY AND GENETICS

.......................................................................

 

Stacie Foglesong (junior)

- Student Employee of the Year for ISU and State of Iowa (works in lab of Sande McNabb, plant pathology/forestry)

 

.......................................................................

ADMINISTRATION AND OTHER AWARDS

.......................................................................

 

Ed Adcock and Karen Bolluyt, Ag Information

- Bronze Award, Council for Advancement and Support of Education District 6 Awards Competition, 1998

 

Jerry Hatfield, National Soil Tilth Laboratory

- Secretary of Agriculture’s Superior Service Award (team award)

 

Brian Meyer, Ag Information

- Gold Award, Agricultural Communicators in Education, 1997

- Silver Award, Agricultural Communicators in Education, 1997

- Bronze Award, Council for Advancement and Support of Education District 6 Awards Competition, 1998

- Merit Award, Potlatch Annual Report Show, 1997

 

Colin Scanes, Executive Associate Dean

- Inducted into Phi Kappa Phi

 

Student Ag Council

- 1st place, Division II Non-traditional Floats, Veishea 1998

 

Susan Thompson, Ag Information

- Gold Award, Agricultural Communicators in Education, 1998

 

David Topel, Dean

- Honorary Professor, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Uzbekistan

 

Russ Wilson, Development Office

- 2nd place, Development Projects - Communications, National Agricultural Alumni Development Association, 1997

 

Wendy Wintersteen, Director of Ag & Natural Resources, ISU Extension

- ISU Extension Achievement Award, 1997

 

BEST AND BRIGHTEST RECOGNIZE FACULTY AND STAFF

Students honored at the ISU Student Scholars Recognition Ceremony in March were asked to name faculty or staff who have been of significant help to them. Those in the College of Agriculture recognized for their support were: Terry Alexander, Ron Deiter, Marv Hayenga, Maureen Kilkenny and Jim Kliebenstein in economics; Robert Andrews in microbiology, immunology & preventive medicine; Bill Batchelor, Duane Mangold and Stewart Melvin in ag & biosystems engineering; Don Beitz in biochemistry & biophysics; Paul Brackelsberg, Steve Ford, Doug Kenealy, Brad Skaar and Curt Youngs in animal science; Roger Bruene, Jim Dyer, Robert Martin, Wade Miller and Eldon Weber in ag education & studies; Lee Burras, Arden Campbell, John Imsande and Peg Reedy in agronomy; Mike Gaul and Wayne Hefley in horticulture; Paul Lasley in sociology; Jim Pease in animal ecology; Wayne Rowley in entomology; and Don Sakaguchi and Dan Voytas in zoology & genetics.

 

VEISHEA FACULTY AND STAFF AWARD NOMINEES

On April 15, Wade Miller, ag education & studies, was named the 1998 Veishea Professor of the Year at the Veishea Faculty and Staff Recognition Banquet. Other College of Agriculture faculty and staff nominated for Veishea honors were: Terry Alexander and Carol Elliott in economics; Lisa Breja, Roger Bruene, Jim Dyer, Gina Holtzbauer, Robert Martin, Greg Miller, Helen Olson, Gaylan Scofield and Kathryn Whitaker in ag education & studies; Duane Mangold, Steve Mickelson and Richard Smith in ag & biosystems engineering; Paul Brackelsberg, Mark Honeyman, David McKenna, F.C. Parrish, Brad Skaar and Phil Spike in animal science; Lee Burras and Russ Mullen in agronomy; Don Beitz and Chris Nizzi in biochemistry & biophysics; Mike Gaul and Ursula Schuch in horticulture; Steven Jungst in forestry; Eileen Muff in zoology & genetics; and Jan Ostermann in ag administration.

 

...................................................

M A R G I N A L I A

...................................................

 

CRUISING FOR A GOOD CAUSE

Last fall, the Curtiss Cruisers -- David Acker, International Agriculture Programs, Dennis Keeney, Leopold Center for Sustainable Agriculture, and Colin Scanes, executive associate dean -- placed third in the team division of the PATH (Prostate Awareness Trot for Health) Run in Des Moines. The 5K run, directed by Don Graves, biochemistry & biophysics, raises awareness and research funds for control of prostate cancer. Acker won his age division.

Share