Issue: 2000 Awards Issue (2 of 2)

AG ONLINE 2000 AWARDS ISSUE CONTINUED

.......................................................................

ECONOMICS

.......................................................................

Ag Business Club

- Outstanding Chapter Award, American Agricultural Economics Association, 1999

Phil Baumel

- Outstanding Research Award (Team), 1999 Transportation Research Forum

John Crooker (graduate)

- Outstanding Dissertation Award, American Agricultural Economics Association, 1999

Neil Harl

- Wallaces Farmer Iowa Master Farmer Exceptional Service Award, 2000

- Named to USDA advisory committee on agricultural biotechnology, 2000

- Distinguished Service to Agriculture Award, Chicago Farmers Club, 1999

Dermot Hayes

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

David Hennessy

- College of Agriculture Early Achievement in Research Award, 2000

Ronald Hook (extension field specialist)

- ISU Extension New Professional Award, 2000

Phil Hufferd (extension field specialist)

- ISU Extension Distinguished Service Award, 2000

- Visionary Leadership Award, Epsilon Sigma Phi

Phil Hufferd and Gary Vogt (extension field specialists)

- Team Award, Epsilon Sigma Phi

Sonya Huffman (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Wallace Huffman

- Chair, NC-208 Research Committee

Sean Hurley (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Becky Johnson

- College of Agriculture Merit Award for Achievement and Service, 2000

Robert Jolly

- Mission Award for Extension, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 2000

Dannette Kenne

- President, ISU P&S Council, 1999

Jim Kliebenstein (and family)

- Veishea Family of the Year, 2000

Catherine Kling

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Sergio Lence

- ISU Alumni Association Outstanding Young Alumnus, 1999

Ralph Mayer (extension field specialist)

- State Winner, Achievement Award, Farm & Ranch Financial Management, National Association of County Agricultural Agents

- National Finalist, Communication Award for Feature Story, National Association of County Agricultural Agents

- State Winner, Communication Awards for Fact Sheet and Publication, National Association of County Agricultural Agents

John Miranowski

- Honorary Professor, Gyongyos College of Agriculture, Hungary, 2000

Giancarlo Moschini

- Quality of Research Discovery Award, American Agricultural Economics Association, 1999

Leigh Tesfatsion

- Associate editor, Journal of Economic Dynamics and Control

Lise Vesterlund

- Early Achievement in Teaching Award, College of Liberal Arts and Sciences

.......................................................................

ENTOMOLOGY

.......................................................................

Tom Baker

- Fellow, American Association for the Advancement of Science

Anthony Boughton (graduate)

- 2nd place, Ph.D. Student Research Presentation Competition, North Central Branch of Entomological Society of America

Greg Courtney

- Reappointed research associate, Smithsonian Institution’s Department of Entomology

- Appointed to editorial board, Systematic Entomology

David Coyle (graduate)

- 2nd place, Master’s Student Research Presentation Competition, North Central Branch of Entomological Society of America, 1999

Richard Hellmich

- Chair, NC-205 Regional Research Committee

Joyce Hornstein

- College of Agriculture Professional & Scientific Award for Achievement and Service, 2000

Russell Jurenka

- Appointed to editorial board, Archives of Insect Biochemistry and Physiology

Matt Murphy (graduate)

- 1st place, Master’s Student Research Presentation Competition, North Central Branch of Entomological Society of America, 1999

Tim Nowatski (graduate)

- 1st place, Ph.D. Student Research Presentation Competition, North Central Branch of Entomological Society of America

John Obrycki, Marlin Rice and Larry Pedigo

- Entomology Educational Project Award, Board-Certified Entomologists, North Central Branch of Entomological Society of America, 2000

Clinton Pilcher (graduate) and Marlin Rice

- Outstanding Extension/Regulatory Display, Entomological Society of America, 1999

Richard Pope

- ISU Extension 10 Years of Service Award

Richard Pope and Sorrel Brown

- Certificate of Excellence, Educational Materials Awards Program, American Society of Agronomy

Marlin Rice

- Entomology Educational Project Award, North Central Branch of Entomological Society of America, 2000

Jon Tollefson

- Certificate of Appreciation, National Areawide Integrated Pest Management Program for Corn Rootworm

Jon Tollefson and Ed Berry

- USDA-ARS Technology Transfer Award, 1999

John VanDyk

- Insect Zoo Cam in Top 25 Webcams, EarthCam, 1999

- Top Web Sites, Smart Computing Magazine, 1999

- Web site featured on Discovery Channel School Site, 1999

- Education/Information Site of the Week, Seven Wonders, 1999

- Academic Excellence Award, StudyWeb, 1999

- Ask Jeeves Silver Platter Award, Ask Jeeves Web Site, 1999

- Selected Site, wNetSchool, 1999

Wendy Wintersteen

- ISU Extension 20 Years of Service Award

.......................................................................

FOOD SCIENCE AND HUMAN NUTRITION

.......................................................................

Terri Boylston

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

Ardith Brunt (graduate), Elisabeth Schafer and Mary Jane Oakland

- Graduate Student Research Award, American Public Health Association, 1999

Ee-Fah Chong (graduate)

- Outstanding Presentation Award, American Oil Chemists Society, 1999

College Bowl Team

- 2nd place, regional competition, Institute of Food Technologists’ Student Association, 2000

Earl Hammond

- Presidential Address, Sigma Xi, 1999

- Recognized as 50-year member of Sigma Xi, 1999

- 2000 Food Chemistry Divisional Lecturer, Institute of Food Technologists

- Outstanding Presentation Award, American Oil Chemists Society, 1999

Addie Heywood (graduate)

- Treasurer, National Student Division, American Association of Cereal Chemists

Jay-lin Jane

- Best Paper Award, Carbohydrate Division, American Cereal Chemists Society

- Outstanding Presentation Award, American Oil Chemists Society, 1999

Sun-Ok Lee (graduate)

- 2nd place, Midwest Food Processors Conference Student Poster Competition

Bill LaGrange

- ISU Extension Award for Longest Service

Yun Lu (graduate)

- 1st place, Midwest Food Processors Conference Student Poster Competition

Andrew McPherson (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Mary Jane Oakland

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

Jennifer Stacy

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Lester Wilson

- Outstanding Presentation Award, American Oil Chemists Society, 1999

Liangping Yu (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

.......................................................................

FORESTRY

.......................................................................

Joe Colletti

- Outstanding Club Adviser, Alpha Zeta

David Countryman

- Frudden Award, Iowa Society of American Foresters

Rick Hall

- Secretary-treasurer, Poplar Council of the United States

Rodney Jones

- Graduate Leadership Award, ISU Minority Student Affairs, 2000

Steve Jungst

- ISU Wakonse Fellow, 1999

Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)

- NAACP 2000 President’s Award

Student Forestry Team

- 2nd place, Upper Midwest Capstone Report Competition

.......................................................................

HORTICULTURE

.......................................................................

Nick Christians

- University Professor, 2000

- Fred V. Grau Turfgrass Science Award, Crop Science Society of America, 1999

Bill Graves

- Norman Jay Colman Award, American Nursery and Landscape Association

Cynthia Haynes

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

Jeff Iles

- Merit Award, Iowa Nursery and Landscape Association

Mohamad Khan (extension field specialist)

- Honor Award, Iowa State Horticultural Society

Anne Larson (undergraduate)

- 1st place, National Student Essay Contest, Golf Course Superintendents Association of America, 1999

Gail Nonnecke

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Barb Osborn

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Arlen Patrick

- ISU Carroll Ringgenberg Award, 2000

Aaron Patton (undergraduate)

- 3rd place, National Student Essay Contest, Golf Course Superintendents Association of America, 1999

Turf Bowl Team

- 1st place, Collegiate Turf Bowl Competition, 1999

.......................................................................

MICROBIOLOGY

.......................................................................

Nancy Boury

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Joan Cunnick

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Jim Dickson, Joe Cordray (animal science) and Lisa Mayberry (animal science)

- College of Agriculture Team Award (HACCP Team), 2000

.......................................................................

PLANT PATHOLOGY

.......................................................................

Alka Bhatia (graduate)

- 2nd place, Poster Division, North Central Division, American Phytopathological Society

Luis del Rio (graduate), Charlie Martinson, X.B. Yang and Lois Tiffany

- 2nd place, Oral Paper Presentation, North Central Division, American Phytopathological Society

Paul Esker (graduate) and Forrest Nutter

- 1st place, Oral Paper Presentation, North Central Division, American Phytopathological Society

John Hill

- Fellow, American Association for the Advancement of Science

Charlie Martinson

- Distinguished Service Award, North Central Division, American Phytopathological Society

- President-elect, Iowa Academy of Science

Denis McGee

- Distinguished Service Award, American Seed Trade Association, 1999

Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)

- NAACP 2000 President’s Award

W. Allen Miller

- Big XII Conference Faculty Exchange Fellowship

Forrest Nutter

- North American Representative, Plant Virus Epidemiology Committee, International Society of Plant Pathology

- Counselor, North Central Division, American Phytopathological Society

Matt Priebe (undergraduate)

- 4-H State Horticultural Award, 1999

Greg Tylka

- Novartis Crop Protection Award, Society of Nematologists, 1999

- Excellence in Extension Award, American Phytopathological Society

X.B. Yang

- Appointed senior editor of editorial board, Phytopathology

- Chair, Agricultural Sciences Section, Iowa Academy of Science

.......................................................................

SOCIOLOGY

.......................................................................

Stephen Aigner

- Ron Federico Memorial Lecturer, Conference of Baccalaureate Social Work Program Directors, 1999

Beverlyn Lundy Allen

- Early Career Award, Rural Sociological Society, 1999

Cynthia Anderson

- ISU Foundation Award for Early Achievement in Teaching, 2000

Jill Bystydzienski

- President, Association for Humanist Sociology

Rand Conger

- Named to Director’s Council of Scientific and Health Advisors, Iowa Department of Public Health

- Victor I. Howery Award, National Association of Rural Mental Health, 1999

Betty Dobratz

- Co-winner, Distinguished Scholarship Award, Marxist Section of American Sociological Association

- Co-winner, Scholarly Achievement Award, North Central Sociological Association, 1999

Cornelia Flora

- Endowed Chair in Sustainable Agriculture Systems, School of Agriculture, Minnesota Institute for Sustainable Agriculture, University of Minnesota, 1999-2000

- Named to USDA Board on Agriculture and Natural Resources committee to review impact of public research on structure of agriculture

Leslie Gordon (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Patricia Hipple (graduate)

- George Karas Award for Outstanding Dissertation in Behavioral Sciences, Sigma Xi, 1999

Dan Hoyt

- President, Midwest Council for Social Research on Aging, 1999

Pete Korsching

- Vice President, Rural Sociological Society, 1999-2000

Aimee Lee (undergraduate)

- Award for Leadership Excellence, ISU Ag Student Council, 1999

Jacquelyn Litt

- College of Liberal Arts and Sciences Award for Early Excellence in Teaching, 1999

Lois Wright Morton

- Tools for Teaching Award, Epsilon Sigma Phi

- Telly Award, 1999

Angie Pithan (undergraduate)

- Ag Woman of the Year, College of Agriculture Student Council, 2000

Kimberly Tyler (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Carrie Wilcox (graduate)

- Midwest Sociological Society Scholarship Development Award, 1999

Kevin Yoder (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

.......................................................................

STATISTICS

.......................................................................

Kari Azevedo (graduate)

- ISU Wakonse Fellow, 1999

Alicia Carriquiry

- Named ISU associate provost

- ISU International Service Award, 2000

- Fellow, American Statistical Association, 1999

Norma Elwick

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Brooke Fridley (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

William Meeker

- W.J. Youden Prize for Best Expository Paper in Technometrics

Kari Rabe (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Derrick Rollins (chemical engineering and statistics)

- ISU Presidential Service Award, 2000

Mack Shelley

- Louis Thompson Distinguished Undergraduate Teaching Award, 2000

Craig Solid (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

W. Robert Stephenson

- University Professor, 2000

- Technical Education Program Outstanding Distance Learning Faculty Award, General Motors

John Stufken

- Fellow, Institute of Mathematical Statistics

Yuhong Yang

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

.......................................................................

ZOOLOGY AND GENETICS

.......................................................................

Curtis Eckerman (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Chunfa Jie (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Ye Jin (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Nalena Lesiuk (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Sheldon Shen

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

William Smith

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

.......................................................................

OTHER AWARDS

.......................................................................

Joe Cortes, Seed Science Center

- Distinguished Service Award, American Seed Trade Association, 1999

Leopold Center for Sustainable Agriculture

- Selected as model of innovative environmental program, Renew America’s Environmental Success Index

- Agroecology Issue Team’s Bear Creek Watershed Project selected as National Restoration Demonstration Watershed, 1999

Brian Meyer, Agriculture Communications

- Award of Excellence in Writing, Agricultural Educators in Education, 2000

Rich Pirog, Leopold Center

- Appointed to Local Foods Task Force, Iowa Department of Agriculture and Land Stewardship

- Member, Iowa Watersheds Task Force

Practical Farmers of Iowa and Iowa State University

- National Award for Environmental Sustainability in Lands, Renew America, 2000

Kathy Rohrig, Neely-Kinyon Research Farm

- Pride of Extension Award, ISU Extension, 2000

Susan Thompson, Agriculture Communications

- Pioneer Award, Agricultural Educators in Education, 2000

Kevin VanDee, Southeast Research Farm

- Achievement Award (Team), ISU Extension, 2000

........................................................

AG ONLINE

........................................................

EDITORS

Brian Meyer, bmeyer@iastate.edu, and Ed Adcock, edadcock@iastate.edu

Phone: (515) 294-5616 Web site: http://www.ag.iastate.edu/aginfo/

SUBSCRIBE

Ag Online, the newsletter for faculty and staff in Iowa State University’s College of Agriculture, is e-mailed every other Friday. To subscribe, send your name, e-mail address and the message "Ag Online subscribe" to bmeyer@iastate.edu. To unsubscribe, send "Ag Online unsubscribe."

Iowa State University does not discriminate on the basis of race, color, age, religion, national origin, sexual orientation, sex, marital status, disability or status as a U.S. Vietnam Era Veteran. Any persons having inquiries concerning this may contact the Director of Affirmative Action, 318 Beardshear Hall, (515) 294-7612.

Share