Issue: 2000 Awards Issue (1 of 2)

...................................................

2 0 0 0 A W A R D S I S S U E

...................................................

This fifth annual awards issue recognizes College of Agriculture faculty, staff and students who have received notable honors and recognition from last spring to this spring.

The list is alphabetical by department. Thanks to those who shared information, especially the departments’ communications advisers:

Agricultural and Biosystems Engineering: Barb Kalsem

Agricultural Education and Studies: Linda Drennan

Agriculture Administration: Marty Behrens

Agronomy: Martha Isaacson

Animal Ecology: Lyn VanDePol

Animal Science: Joan Aiton

Biochemistry, Biophysics and Molecular Biology: Ann Guddall

Botany: Joanne Nystrom

Economics: Diana McLaughlin

Entomology: Julia Burzon

Food Science and Human Nutrition: Sandy Oberbroeckling

Forestry: Jan Meyer

Horticulture: Kim Gaul

Microbiology: Val Evans

Plant Pathology: Mary Jo Vivian

Sociology: Ramona Wierson

Statistics: Elizabeth Weiser

Zoology and Genetics: Mary Johnson

Center for Agriculture and Rural Development: Betty Hempe

.......................................................................

AGRICULTURAL AND BIOSYSTEMS ENGINEERING

.......................................................................

Agricultural Systems Technology Club

- Equipment Manufacturers Institute Trophy, American Society of Agricultural Engineers, 1999

Bill Batchelor

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Bill Beach, Bill Koenig, Laura Miller, Jack Moore and Letitia Wetterhauer

- 3 Blue Ribbons for Midwest Plan Service publications, American Society of Agricultural Engineers

Vic Bekkum

- Service Award to Agricultural Education, Iowa Agricultural Education Conference

- Recognition plaque for 24 years of service to National FFA Agricultural Mechanics Committee, 1999

- Region III Outstanding Service Citation, National Association of Agricultural Educators

Tom Glanville

- Superior Paper Award, American Society of Agricultural Engineers

Greg Brenneman (extension field specialist)

- Achievement Award (Team), ISU Extension, 2000

Tom Greiner

- Director’s Award, Iowa Department of Public Health

Ramesh Kanwar

- Director, Iowa State Water Resources Research Institute, 1999

Dennis Keeney (agronomy and ag & biosystems engineering)

- Charles A. Black Award, Council for Agricultural Science and Technology, 2000

Duane Mangold

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Steve Mickelson

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

- Outstanding Engineer Professor, College of Engineering Student Council

Manjit Misra

- Distinguished Service Award, American Seed Trade Association, 1999

Charles Schwab, Laura Miller and Patrick Ferdig

- Silver Award, Agricultural Communicators in Education, 1999

Brian Steward

- Teaching Excellence Award, University of Illinois

Student Design Team

- 1st place, written report, Quarter-Scale Tractor National Student Design Competition, American Society of Agricultural Engineering, 1999

.......................................................................

AGRICULTURAL EDUCATION AND STUDIES

.......................................................................

David Acker

- Outstanding Research Paper, Association for International Agricultural and Extension Education

Agriculture Education Club

- 2nd place, Veishea Display, 2000

Lisa Breja and Jim Dyer

- Outstanding Paper Presentation, Central States, American Association for Agricultural Education, 2000

Roger Bruene

- Distinguished Service to Agriculture Award, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 2000

>Ana Carr (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

>Richard Carter and Paula Teig

- Outstanding Poster Presentation, Central States, American Association for Agricultural Education, 2000

Nancy Grudens-Schuck

- Marvin and Ruth Glock Research Award for Outstanding Dissertation, Cornell University Department of Education

Lynn Jones

- Advanced Toastmaster Gold Award, Toastmasters International Communication and Leadership Program, 1999

Robert Martin

- Chair, NCA-24 Regional Research Committee

- Editor-elect, Agricultural Education Magazine

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Greg Miller

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Greg Miller, Wade Miller and John Kessell

- Runner-up, Outstanding Poster Presentation, Central States, American Association for Agricultural Education, 2000

Wade Miller

- President, Association for International Agricultural and Extension Education, 2000-01

- Everett Clover Award for Outstanding Post-secondary Agricultural Educator, Iowa Association of Agricultural Educators

- Tenure Award: 25 Years of Service to Agricultural Education, Iowa Association of Agricultural Educators

Student NAMA Chapter

- Reached semi-finals of marketing competition, National Agri-Marketing Association, 2000

Paula Teig and Wade Miller

- 2nd place, Outstanding Paper Presentation, Central States, American Association for Agricultural Education, 2000

Larry Trede

- D. Howard Doane Award, American Society of Farm Managers and Rural Appraisers

Cary Trexler

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

- Runner-up, Author of the Year, Journal of Agricultural Education

- Member of managing board, Agricultural Education Magazine

Eldon Weber

- Outstanding Poster Presentation, Central States, American Association for Agricultural Education, 1999

- Selected for presentation at 100th Anniversary of International Food and Fiber Program, Tuskegee University, 1999

David Williams, Wade Miller, Dick Steffen and Vic Bekkum

- Honorable Mention, Outstanding Journal Article, The NACTA Journal

Mikel Woods (graduate)

- Graduate student chair and executive board representative, Association for International Agricultural and Extension Education

- Outstanding Student Award for International Achievement, Phi Beta Delta Society for International Scholars, 2000

- Outstanding Poster Presentation, Association for International Agricultural and Extension Education

.......................................................................

AGRONOMY

.......................................................................

Paul Anderson

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Arden Campbell

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

John Creswell (extension field specialist)

- ISU Extension R.K. Bliss Award, 2000

- ISU Professional and Scientific Excellence Award, 2000

- Distinguished Service Award, Epsilon Sigma Phi, 1999

Jode Edwards (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Jim Fawcett (extension field specialist)

- Excellence in Agricultural Extension Programs Award - Crops, ISU Extension, 2000

- Mid-Career Service Award, Epsilon Sigma Phi

Arnel Hallauer

- College of Agriculture Outstanding Achievement in Research Award, 2000

Jerry Hatfield

- Agronomic Service Award, American Society of Agronomy

David Hansen (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

James Jensen (extension field specialist)

- Achievement Award (Team), ISU Extension, 2000

Paul Kassel (extension field specialist)

- ISU Alumni Association Superior Service Award, 1999

Dennis Keeney (agronomy and ag & biosystems engineering)

- Charles A. Black Award, Council for Agricultural Science and Technology

Russ Mullen

- James Huntington Ellis Award for Excellence in Undergraduate Introductory Teaching, 2000

- Agronomic Resident Education Award, American Society of Agronomy

Mike Owen

- Board of Directors Educator’s Award, Mid America Crop Protection Association

John Schafer

- Mission Award for Teaching, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 2000

- College of Agriculture Outstanding Teacher Award, 2000

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Virgil Schmitt (extension field specialist)

- Meritorious Service Award, Epsilon Sigma Phi

Patrick Schnable

- Raymond and Mary Baker Agronomic Award, 2000

Byron Sleugh (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Soil Judging Team

- 1st place, American Society of Agronomy Region 5 Soil Judging Contest

Louis Thompson

- Distinguished Service to Agriculture, Iowa Chapter of American Society of Farm Managers and Rural Appraisers

Mary Wiedenhoeft

- Miller Faculty Fellow, 2000-01

Douglas Yarger and William Gallus, Jr.

- Miller Faculty Fellows, 2000-01

.......................................................................

ANIMAL ECOLOGY

.......................................................................

Louis Best

- Wildlife Publication Award -Article Category, The Wildlife Society, 1999

John Burnett

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Jim Dinsmore

- Fellow, Iowa Academy of Science

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

David Horn (graduate)

- ISU Wakonse Fellow, 1999

Erwin Klaas

- Distinguished Iowa Scientist, Iowa Academy of Science, 2000

- Distinguished Service Award, Iowa Department of Natural Resources, 2000

- Special award for dedicated and loyal support, Iowa Chapter, The Wildlife Society, 2000

- Scroll of Honor, U.S. Geological Survey, 2000

Jim Pease

- Distinguished Iowa Science Teaching Award, Iowa Academy of Science, 2000

- Aldo Leopold Environmental Education Award, Iowa Conservation Education Council, 1999

Robert Summerfelt

- Distinguished Fellow Award, Iowa Academy of Science, 2000

Brenda VanBeek

- Administrative Excellence Award, Wildlife Management Institute, 2000

.......................................................................

ANIMAL SCIENCE

.......................................................................

Rachel Allbaugh (undergraduate)

- Wallace E. Barron All-University Senior Award, 2000

Don Beitz

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Gerd Bobe (graduate)

- David R. Griffith Research Excellence Award, Nutritional Sciences Council

Ilene Carlson

- Veishea Staff Member of the Year, 2000

Joe Cordray

- Harry L. Rudnick Outstanding Meat Science Educator Award, North American Meat Processors Association, 1999

- Outstanding Service Award, Story County Cattlemen’s Association, 2000

Joe Cordray, Lisa Mayberry and Jim Dickson (microbiology)

- College of Agriculture Team Award (HACCP Team), 2000

Amy Corless (graduate)

- Graduate Student Research Manuscript Award, Poultry Science Association

Nader Deeb (graduate)

- Student Certificate of Excellence, Poultry Science Association

Gustavo Gonzalez

- Award for Excellence in HACCP Training, Iowa Meat Processors Association, 1999

Laura Greiner (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Mark Honeyman

- Sustainable Agriculture Achievement Award, Practical Farmers of Iowa, 2000

Ronald Irvin (extension field specialist)

- Excellence in Agricultural Extension Programs Award - Livestock, ISU Extension, 2000

Sev Johnson

- State Board of Regents Staff Excellence Award

Doug Kenealy

- ISU Foundation Award for Excellence in Academic Advising, 2000

- College of Agriculture Excellence in International Agriculture Award, 2000

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Brian Kremer, Tim Stahly and Richard Ewan

- Innovation Award in Applied Research, National Pork Producers Council

Don Lay

- College of Agriculture Early Achievement in Teaching Award, 2000

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Dennis Marple

- Honorary Master Pork Producer, Iowa Pork Producers Association, 2000

Jim McKean

- University Professor, 2000

- Howard W. Dunne Memorial Award for Outstanding Service, American Association of Swine Practitioners

Nick McKenna (undergraduate)

- Iowa FFA president, 1999

Lisa Mayberry

- Award for Outstanding Support of HACCP Training Program, Iowa Meat Processors Association, 1999

Carl Neifert (extension field specialist)

- Distinguished Service Award, Epsilon Sigma Phi

Dennis Olson

- Outstanding Contributions to Iowa Meat Industry, Iowa Meat Processors Association, 1999

F.C. Parrish

- Veishea Faculty Member of the Year, College of Agriculture, 2000

Michael Pugh (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award, 1999

Max Rothschild

- R&D 100 Award, R&D Magazine, 1999

Gene Rouse

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Jon Schmidt (undergraduate)

- Ag Man of the Year, College of Agriculture Student Council, 2000

Joe Sebranek

- Outstanding Service Award, Iowa Meat Processors Association, 2000

Brad Skaar

- Teaching Faculty Fellow, Center for Teaching Excellence

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Sara Spangler (undergraduate)

- Chosen as American Agricultural Editors’ Association summer 2000 intern

Dave Stender (extension field specialist)

- Achievement Award (Team), ISU Extension, 2000

Daryl Strohbehn (extension field specialist)

- Meritorious Service Award, ISU Extension, 2000

Swine Teaching Farm

- Master Seedstock Producer, Iowa Pork Producers Association, 2000

Leo Timms

- Ralph Keeling Leadership Award, Midland UDIA for the Iowa Dairy Industry, 1999

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

David Topel

- Fellow, American Society of Animal Science, 1999

- USDA Honor Award for Personal and Professional Excellence, 1999

- Honorary Professor, Gyongyos College of Agriculture, Hungary, 2000

Howard Tyler

- College of Agriculture Outstanding Adviser Award, 2000

>Bryon Wiegand (graduate)

- ISU Graduate College Teaching Excellence Award, 1999

Jerry Young

- Mission Award for Research, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 2000

Curt Youngs

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Huaijun Zhou (graduate)

- Neal A. Jorgenson Genome Travel Award, International Conference on the Plant and Animal Genome, 2000

.......................................................................

BIOCHEMISTRY, BIOPHYSICS & MOLECULAR BIOLOGY

.......................................................................

Jon Applequist

- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research, 2000

Don Beitz

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Robert Bellin (graduate)

- ISU Wakonse Fellow, 1999

Herbert Fromm

- Charles F. Curtiss Distinguished Professor of Agriculture, 2000

Donald Graves

- Margaret Ellen White Graduate Faculty Award, 2000

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

James Olson

- Honorary doctoral degree, Mahidol University, Bangkok, Thailand

John Robyt

- Chairman-elect, Division of Carbohydrate Chemistry, American Chemical Society

Charles Stewart

- Director’s Award, ISU Minority Student Affairs, 2000

- National president, Minorities in Agriculture, Natural Resources and Related Sciences, 1999-2000

- First college graduate from ISU’s Science Bound program, which works with Des Moines students to interest them in science careers, May 2000

.......................................................................

BOTANY

.......................................................................

James Colbert

- Master Teacher, College of Liberal Arts and Sciences

- ISU Wakonse Fellow, 1999

Jennifer Owens

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

James Raich

- Named by students as a faculty or staff member who has been of significant help to them, ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony, 2000

Martin Spalding

- Best Poster Presentation, Symposium of the Consortium for Plant Biotechnology Research, 1999

CONTINUED

Share