.......................................................................
BIOCHEMISTRY, BIOPHYSICS & MOLECULAR BIOLOGY
.......................................................................
Don Beitz (animal science and biochemistry, biophysics & molecular biology)
- Distinguished Achievement in Agriculture Award, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta
Herbert Fromm
- Inducted into Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta
Richard Honzatko
- College of Liberal Arts and Sciences Excellence in Research Award
Ted Huiatt (animal science and biochemistry, biophysics & molecular biology)
- Miller Faculty Fellow, 1999-2000
Alan Myers
- College of Liberal Arts and Sciences Outstanding Teaching at the Introductory Level Award
Charles Stewart (undergraduate)
- Elected national president, Minorities in Agriculture, Natural Resources and Related Sciences (MANRRS)
Bernie White
- University Professor, 1999
.......................................................................
BOTANY
.......................................................................
Joanne Nystrom
- ISU Alumni Association Superior Service Award
Jonathan Wendel
- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research
.......................................................................
ECONOMICS
.......................................................................
Ag Business Club
- 1st place, Outstanding Chapter Contest, American Agricultural Economics Association
Ron Deiter
- President, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 1999-2000
Department of Economics
- Outstanding Achievement in Public Issues Education, Farm Foundation and National Public Policy Education Committee
Mike Duffy
- ISU Extension Achievement Award
Mark Edelman
- College of Agriculture Outstanding Young Alumnus Award, Kansas State University
Tim Eggers (extension field specialist)
- ISU Extension New Professional Award
- ISU Extension Achievement Award
Neil Harl
- College of Agriculture Excellence in International Agriculture Award
Phil Hufferd (extension field specialist)
- ISU Extension Excellence in Agricultural Extension Programs Award
Erik Heggen (undergraduate)
- Vice president, North Central Region, Student Section of American Agricultural Economics Association
Robert Jolly
- Recognition for support and contribution to Iowa banking industry and agricultural community, Iowa Bankers Association
James Kliebenstein
- College of Agriculture Outstanding Adviser Award
- 1999 Veishea Faculty Member of the Year, College of Agriculture
Cathy Kling and Jonathan Rubin
- Outstanding Published Research Award, Western Agricultural Economics Association
John Lawrence
- Honorary Master Pork Producer, Iowa Pork Producers Association
- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)
- ISU Extension Achievement Award
Kelvin Leibold (extension field specialist)
- ISU Extension Achievement Award
Ralph Mayer (extension field specialist)
- 3 State Communications Awards, National Association of County Agricultural Agents
William Meyers
- Chair, Committee on Professional Relations with Economies in Transition, American Agricultural Economics Association
Giancarlo Moschini and Harvey Lapan
- Honorable Mention, Outstanding Published Research, Western Agricultural Economics Association
Sandra Oberbroeckling
- College of Agriculture Professional & Scientific Award for Achievement and Service
Peter Orazem
- Iowa State Board of Regents Faculty Excellence Award
Todd Sandler
- Quality of Communication Award, American Agricultural Economics Association
- Teaching Award, ISU University Honors Program
Garrett Toay (undergraduate)
- Secretary/treasurer, Student Section of American Agricultural Economics Association
Julie Tritz
- Outstanding Paper Presentation, Association for International Agriculture and Extension Education
- Member, Editorial Board, Journal of International Agricultural and Extension Education
- 1st runner-up, Outstanding Poster Presentation (with David Acker), Association for International Agriculture and Extension Education
Noah Wendt (undergraduate)
- Reporter, Student Section of American Agricultural Economics Association
.......................................................................
ENTOMOLOGY
.......................................................................
Jeffrey Beetham and Tom Baker, and Michael Whiteford (anthropology)
- Miller Faculty Fellows, 1999-2000
Anthony Boughton (graduate)
- ISU Graduate College Student Teaching Excellence Award
Joel Coats
- Adjunct professor, Institute of Environmental and Human Health, Texas Tech University
Greg Courtney
- Adjunct professor, Department of Entomology, Clemson University
Entomology Club
- Most Creative Open House, Veishea 1999
Rayda Krell (graduate)
- Herbert Osborn Award for Professional Performance (Master’s Student), Dept. of Entomology
Les Lewis
- USDA-ARS Certificate of Merit
John Obrycki and John VanDyk
- Miller Faculty Fellows, 1999-2000
Larry Pedigo
- University Professor, 1999
Clint Pilcher (graduate)
- Herbert Osborn Award for Professional Performance (Ph.D. Student), Dept. of Entomology
Richard Wilson
- USDA-ARS Certificate of Merit
.......................................................................
FOOD SCIENCE AND HUMAN NUTRITION
.......................................................................
Food Product Development Team
- 2nd place, Student Product Development Competition, Institute of Food Technologists
Food Science & Human Nutrition Club
- Most Educational Open House, Veishea 1999
Earl Hammond
- Fellow, American Oil Chemists’ Society
Suzanne Hendrich and Cheryll Reitmeier
- Miller Faculty Fellows, 1999-2000
Institute of Food Technologists College Bowl Team
- 2nd place, North Central Region College Bowl Competition
Jay-lin Jane
- College of Agriculture Outstanding Achievement in Research Award
Larry Johnson
- Elected to Royal Swedish Academy of Agriculture and Forestry (1 of 4 Americans ever elected to academy)
Pamela White
- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research
Nita Yusuf (graduate)
- Young Investigator's Poster Competition Award, Central States of Society of Toxicology
.......................................................................
FORESTRY
.......................................................................
David Countryman and Mike Kelly
- 2nd place, Upper Midwest Capstone Report Competition (Forestry 454)
Department of Forestry
- Special recognition for "Stewards of Our Streams" publication, Society of American Foresters
Iowa Buffer Initiative Partnership / Agroforestry Issue Team
- Ada Hayden Conservation Education Award, Iowa Association of Naturalists and Iowa Conservation Education Council
Steven Jungst
- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine
- Secretary-Treasurer, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 1999-2000
Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)
- International Award, University of Nebraska Chapter of International Society Fraternity of Delta Upsilon
Janette Thompson and Steven Jungst
- Miller Faculty Fellows, 1998-99
Mark Vitosh
- ISU Extension New Professional Award
.......................................................................
HORTICULTURE
.......................................................................
Nick Christians
- 1998 Iowa Inventor of the Year, Iowa Intellectual Property Law Association
Eldon Everhart (extension field specialist)
- ISU Extension Achievement Award
.......................................................................
PLANT PATHOLOGY
.......................................................................
Debra Bertrand (undergraduate)
- Lester Earls Award for Undergraduate Research Excellence, ISU Chapter of Sigma Xi
Abe Epstein
- President, ISU Chapter of Phi Kappa Phi
Walber Gavassoni (graduate)
- Selected to present paper (1 of 5 nationally) at I.E. Melhus Graduate Student Colloquium on Plant Disease Epidemiology, American Phytopathological Society
Mark Gleason
- Merit Award, Iowa State Horticultural Society
Lise Marcell (graduate)
- 2nd place, Student Poster Presentation, North Central Division of American Phytopathological Society
Denis McGee
- ISU International Service Award
Harold (Sande) McNabb, Jr. (plant pathology and forestry)
- International Award, University of Nebraska Chapter of International Society Fraternity of Delta Upsilon
Forrest Nutter
- Inducted into Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta
Dean Reynolds (graduate)
- 2nd place, Graduate Student Paper, Society of Nematologists
Greg Tylka
- Production Research Award, United Soybean Board (with George Kraus, chemistry)
- ISU Extension Meritorious Service Award
.......................................................................
SOCIOLOGY
.......................................................................
Rand Conger
- Fellow, American Psychological Association
Cornelia Flora
- Distinguished Rural Sociologist, Rural Sociological Society
- Director, Northwest Area Foundation
Paul Lasley
- Excellence in Extension and Public Service Award, Rural Sociological Society
Steve Padgitt
- ISU Extension Achievement Award
Betty Wells
- Big XII Faculty Fellowship
.......................................................................
STATISTICS
.......................................................................
Yasuo Amemiya
- College of Liberal Arts and Sciences Outstanding Teaching Award
Dianne Cook
- ISU Foundation Award for Early Achievement in Research
Kenneth Koehler
- University Professor, 1999
Bill Meeker
- Professional & Scholarly Publishing Award in General Engineering Category, Association of American Publishers
Jennifer Schumi (graduate)
- 1st place, Student Paper Competition, Section on Statistical Graphics of American Statistical Association
Hal Stern
- Fellow, American Statistical Association
.......................................................................
ZOOLOGY AND GENETICS
.......................................................................
Thomas Ingebritsen
- College of Liberal Arts and Sciences Excellence in Outreach Award
.......................................................................
ADMINISTRATION AND OTHER AWARDS
.......................................................................
Mary Adams, Leopold Center for Sustainable Agriculture
- Award of Merit: Annual Report, National Agriculture Marketing Association
- Gold Award: Special Reports, Agricultural Communicators in Education
- Award of Merit: Annual Report, Northeast Iowa Chapter of Women in Communications Inc.
Karen Bolluyt, Ed Adcock, Brian Meyer and Susan Thompson, Ag Information
- Gold Award: Exhibits, Agricultural Communicators in Education
- Bronze Award: Publications, Mid-America District 6 of Council for Advancement and Support of Education
College of Agriculture Student Council
- 1st place, Non-traditional Float, Veishea 1999
Jim McKean, Veterinary Diagnostic & Production Animal Medicine
- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)
Brian Meyer, Ag Information
- Silver Award: Writing, Mid-America District 6 of Council for the Advancement and Support of Education
- Silver Award: Writing, Agricultural Communicators in Education
- Bronze Award: Graphic Design, Agricultural Communicators in Education
- Award of Excellence: Brochure, Northeast Iowa Chapter of Women in Communications Inc.
- Award of Merit: Newsletter Article, Northeast Iowa Chapter of Women in Communications Inc.
Laura Miller, Leopold Center for Sustainable Agriculture
- Pioneer Award, North Central Region, Agricultural Communicators in Education
David Topel, Dean
- Inducted into Ames Convention and Visitors Bureau Hall of Fame
- Commendation and medal presented by Ukrainian Prime Minister
Victor Udin, International Agriculture Programs
- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine
Wendy Wintersteen, Extension to Agriculture & Natural Resources
- ISU Extension Achievement Award
...................................................
M A R G I N A L I A
...................................................
STUDENTS RECOGNIZE HELPFUL FACULTY AND STAFF
At the ISU Student Scholars and Leaders Recognition Ceremony on March 28, students who received honors were asked to name faculty or staff who have been of significant help to them. Those named from the College of Agriculture were: Randall Andreasen and Wade Miller, ag education & studies; Mike Gaul, ag career services; Russ Mullen and Douglas Yarger, agronomy; Jim Dinsmore, animal ecology; Don Beitz, Doug Kenealy, Jim Russell, Brad Skaar, Howard Tyler and Curtis Youngs, animal science; Richard Cronn, Jennifer Owens, Steven Rodermel and Lois Tiffany, botany; Todd Sandler, economics; Wayne Rowley, entomology; Diane McComber, Jennifer Stacy, Wendy White and Lester Wilson, food science & human nutrition; Gail Nonnecke, horticulture; Joan Cunnick and Alan Dispirito, microbiology; Ab Faisal, Clare Hinrichs, Paul Lasley and Kathleen Waggoner, sociology; and Clark Coffman, Warren Dolphin, William Smith and Dan Voytas, zoology & genetics.