Issue: 1999 Awards Issue (1 of 2)

1 9 9 9 A W A R D S I S S U E

...................................................

This fourth annual awards issue recognizes College of Agriculture faculty, staff and students who have received notable honors and recognition from last spring to today. The list is alphabetical by department.

Thanks to those who shared information, especially the departments’ communications advisers:

Agricultural and Biosystems Engineering: Barb Kalsem

Agricultural Education and Studies: Linda Drennan

Agriculture Administration: Marty Behrens

Agronomy: Martha Isaacson

Animal Ecology: Lyn VanDePol

Animal Science: Joan Aiton

Biochemistry, Biophysics and Molecular Biology: Ann Guddall

Botany: Joanne Nystrom

Economics: Diana McLaughlin

Entomology: Donald Lewis

Food Science and Human Nutrition: Sandy Oberbroeckling

Forestry: Jan Meyer

Horticulture: Kim Gaul

Microbiology: Val Evans

Plant Pathology: Mary Jo Vivian

Sociology: Ramona Wierson

Statistics: Elizabeth Weiser

Zoology and Genetics: Mary Johnson

Center for Agriculture and Rural Development: Betty Hempe

.......................................................................

AGRICULTURAL AND BIOSYSTEMS ENGINEERING

.......................................................................

Carl Anderson

- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine

James Baker

- University Professor, 1999

- Paper Award, American Society of Agricultural Engineers

Bill Batchelor

- College of Agriculture Early Achievement in Research Award

Carl Bern

- Member of the Year, Mid-Central Conference of American Society of Agricultural Engineers

Dwaine Bundy

- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)

Howard Butler (undergraduate)

- 3rd place, K.K. Barnes Student Paper Competition, American Society of Agricultural Engineers

Robert Cogdill (undergraduate)

- 1st place, K.K. Barnes Student Paper Competition, American Society of Agricultural Engineers

Tom Colvin

- Honorable Mention Paper Award, American Society of Agricultural Engineers

Jay Harmon

- Young Engineer of the Year, Iowa Section of American Society of Agricultural Engineers

- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)

Steven Hoff

- Young Engineer of the Year, Iowa Section of American Society of Agricultural Engineers

- Chairman’s Citation, Structures and Environment Division of American Society of Agricultural Engineers

Dennis Keeney (agronomy and ag & biosystems engineering)

- Agronomic Service Award, American Society of Agronomy

- Elected president, Iowa Environmental Council

Kris Kohl (extension field specialist)

- 2 ISU Extension Achievement Awards

Jeff Lorimor

- ISU Extension Achievement Award

Stewart Melvin

- Fellow, American Society of Agricultural Engineers

Dan Meyer (extension field specialist)

- ISU Extension Achievement Award

Manjit Misra

- Certificate of Excellence: Educational Material, American Society of Agronomy

Student Branch of American Society of Agricultural Engineers

- 1st runner-up, 1998 Equipment Manufacturers Institute Competition

Student Design Team

- 2nd place, National Student Design Competition, American Society of Agricultural Engineering (placed 1st in competition’s tractor pull)

U. Sunday Tim

- Miller Faculty Fellow, 1998-99

Nita Upchurch, Chad Sanborn, Molly Halstead, Carol Huffman, Bill Koenig and Jack Moore

- Blue ribbons for 5 MidWest Plan Service publications, American Society of Agricultural Engineers

Hongwei Xin

- Honorary Professor, Chinese Academy of Agricultural Sciences

.......................................................................

AGRICULTURAL EDUCATION AND STUDIES

.......................................................................

David Acker

- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine

- Inducted into Phi Kappa Phi

- 1st runner-up, Outstanding Poster Presentation (with Julie Tritz), Association for International Agriculture and Extension Education

Lisa Breja

- Inducted into Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

Nicole Gale (graduate)

- Academic Achievement Award, ISU Minority Student Affairs Recognition Banquet

Julia Gamon

- ISU Center for Teaching Excellence Faculty Fellow, 1998-99

Lynn Jones

- Able Toastmaster Gold Certification, Toastmasters International

Neil Knobloch (graduate)

- Outstanding Young Teacher of Agriculture, National Association of Agriculture Educators

- Finalist, Outstanding Young Teacher Award, American Vocational Association

- Alumni Award, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

Robert Martin

- Elected vice president, Central Region of American Association for Agricultural Education

- Elected consultant to National FFA

- Chair, Editorial Board, Journal of Agricultural Education

— 1st runner-up, Outstanding Paper Presentation (with Neil Knobloch), American Vocational Association

Greg Miller

- Author of the Year, Journal of Agricultural Education, American Association for Agricultural Education

- Jack Everly NACTA Journal Award, National Association of Colleges and Teachers of Agriculture

- Outstanding Research Paper, American Association for Agricultural Education

- Chair, National Agricultural Education Research Conference, 2000

- 1st place, Outstanding Paper Presentation (with Carol Pilcher), Central Region Research Conference, American Association for Agricultural Education

Greg Miller, Wade Miller, Allan Schmidt and Ana Carr

- Outstanding Professional Skill Award: Distance Education and Instructional Design, Agricultural Communicators in Education

- Gold Award: Distance Education Project-Noncredit, Agricultural Communicators in Education

Wade Miller

- President-elect, Association for International Agricultural and Extension Educators

- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine

- 3rd place, Outstanding Paper Presentation (with Michael McDermott), Central Region Research Conference, American Association for Agricultural Education

Wade Miller, Dick Steffen, David Williams and Victor Bekkum

- Honorable mention, Outstanding NACTA Journal Article, National Association of Colleges and Teachers of Agriculture

Brandi Neubauer (graduate) and Eldon Weber

- 1st place, Poster Presentation, Central Region Research Conference, American Association for Agricultural Education

Ching-Chun Shih (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award

Kathryn Whitaker (graduate)

— 2nd runner-up, Outstanding Paper Presentation, American Vocational Association

David Williams

- 2nd runner-up, Journal Article of the Year, American Association for Agricultural Education

.......................................................................

AGRONOMY

.......................................................................

Lisa Ahrens (agronomy/ag business undergraduate)

- President, National FFA, 1998-99

Lee Burras

- College of Agriculture Early Achievement in Teaching Award

Joe Burris

- Seed Science Award, Crop Science Society of America

- Career Recognition Award, Independent Professional Seedsmen Association

Doug Buhler

- Outstanding Paper Award, Weed Science Journal

Crops Team

- 2nd place, National Contest, Kansas City

- 3rd place, National Contest, Chicago

Dan Dobill

- Dept. of Agronomy P&S Excellence Award

Dale Farnham

- ISU Foundation Award for Early Achievement in Extension or Professional Practice

Walter Fehr

- Public Service Award, Iowa Association of Family and Consumer Sciences

Tom Fenton

- Fellow, Iowa Academy of Science

Ronald George

- Crop Science Teaching Award, American Society of Agronomy

Arnel Hallauer

- Mission Award for Research, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

Robert Horton, Daniel Ressler and Tom Kaspar

- Superior Paper Award, American Society of Agricultural Engineers

James Jensen (extension field specialist)

- ISU Extension Meritorious Service Award

Tom Kasper, Doug Karlen, John Gilley and John Doran

- Best Research Paper, Journal of Soil and Water Conservation, Soil and Water Conservation Society

Paul Kassel (extension field specialist)

- ISU Extension Achievement Award

Dennis Keeney (agronomy and ag & biosystems engineering)

- Agronomic Service Award, American Society of Agronomy

- Elected president, Iowa Environmental Council

Randy Killorn

- ISU Extension Achievement Award

Michael Lee

- Raymond and Mary Baker Agronomic Excellence Award

Bill Lotz (extension field specialist)

- ISU Extension Achievement Award

Tom Loynachan

- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine

Gerald Miller

- ISU Extension Achievement Award

Gerald Miller and Angela Rieck-Hinz

- Certificate of Excellence: Educational Material (Web Sites), American Society of Agronomy

Russ Mullen

- Fellow, American Society of Agronomy

- Mission Award for Teaching, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

Jerolyn Packer

- Dept. of Agronomy Merit Excellence Award

Thomas Polito, Lee Burras, Brent Pearce and Sherry Pogranichniy

- Miller Faculty Fellows, 1998-99

Soil Judging Team

- 2nd place, Region 5 Soil Judging Contest, American Society of Agronomy

- 9th place, National Soil Judging Contest, American Society of Agronomy

Craig Tordsen

- ISU Extension Achievement Award

Doug Yarger

- Miller Faculty Fellow, 1999-2000

.......................................................................

ANIMAL ECOLOGY

.......................................................................

Gary Atchison

- University Professor, 1999

Diane Debinski

- Big XII Faculty Fellowship

John Downing

- Co-chair, Aquatic Science Meeting, American Society of Limnology and Oceanography

Robert Summerfelt

- Fisheries Excellence Award, North Central Division of American Fisheries Society

Brenda Van Beek

- Certificate of Appreciation, USDA-NCRS Wildlife Habitat Management Institute

Lyn VanDePol

- College of Agriculture Merit Award for Achievement and Service

.......................................................................

ANIMAL SCIENCE

.......................................................................

Tom Baas

- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)

Don Beitz (animal science and biochemistry, biophysics & molecular biology)

- Distinguished Achievement in Agriculture Award, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

Block and Bridle Club

- Best Overall Open House in Cy’s Big Top, Veishea 1999

Darrell Busby (extension field specialist)

- ISU Extension R.K. Bliss Award

Lauren Christian

- The Des Moines Register’s 1999 Agriculture Leader of the Year

- ISU farm near Atlantic renamed in his honor: Lauren Christian Swine Research and Demonstration Farm

- Animal Industry Award, American Society of Animal Science

- Fellows Award, American Society of Animal Science

Joe Cordray

- ISU Extension New Professional Award

Beth Doran (extension field specialist)

- ISU Extension Achievement Award

Steve Ford

- President, Midwestern Section of American Society of Animal Science, 1998-99

Gene Freeman

- Distinguished Service Award, American Dairy Science Association

- Fellow, American Dairy Science Association

Patricia Heine-Silbernagel (graduate)

- ISU Graduate College Research Excellence Award

Tonia Hesse (undergraduate)

- Ag Woman of the Year, Student Ag Council and Alpha Zeta

Palmer Holden

- Mission Award for Extension, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta

- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)

Horse Judging Team

- 1st place, National Western Stock Show

- 4th place, Quarter Horse World Championship Contest

- 9th place, National Reining Horse Futurity

- 10th place, Quarter Horse Congress

Ted Huiatt (animal science and biochemistry, biophysics & molecular biology)

- Miller Faculty Fellow, 1999-2000

Doug Kenealy

- Honorary Professor, National Agricultural University of Ukraine

Susan Lamont

- ISU Foundation Award for Outstanding Achievement in Research

Livestock Judging Team

- 2nd place, Houston Livestock Show and Rodeo

- 3rd and 6th places, Sioux Empire Farm Show

- 5th place, National Western Stock Show

Kurt Moffitt (undergraduate)

- Ag Man of the Year, Student Ag Council and Alpha Zeta

Dennis Olson

- Elected to American Meat Science Association Board of Directors

Wendy Powers-Schilling

- College of Agriculture Team Award (TEAMPork)

Max Rothschild

- Charles F. Curtiss Distinguished Professor of Agriculture, 1999

Gene Rouse

- Master Seedstock Producer, Iowa Pork Producers Association

Jim Russell

- Forage Industry Merit Award, Iowa Forage and Grassland Council

Brad Skaar

- 1998 Wakonse Fellow

Dave Stender (extension field specialist)

- ISU Extension Achievement Award

Emmett Stevermer

- Distinguished Service Award, National Pork Producers Council

Jerry Young

- Distinguished Achievement Award, Berry College Alumni Association

- Faculty Citation, ISU Alumni Association

Curt Youngs

- College of Agriculture Outstanding Teacher Award

- Teacher Fellow Award, National Association of Colleges and Teachers of Agriculture

- Member, Board of Trustees, International Embryo Transfer Society Foundation

- Vice President, Iowa Chapter of Gamma Sigma Delta, 1999-2000

Share